Přechod planety Merkur před Sluncem 9.5.2016

V posledních 15 letech jsme mohli sledovat již potřetí poměrně vzácný úkaz, kdy se dostává planeta Merkur do zákrytu Země - Slunce. S trochou nadsázky se dá říct, že dochází k částečnému zatmění Slunce planetou Merkur. Letošní tzv. přechod Merkuru přes sluneční disk se odehrál dne 9. května. Vzhledem k tomu, že bylo pondělí a úkaz probíhal přes celé odpoledne, bylo ideální tuto podívanou nabídnout nejen veřejnosti, ale i také žákům místní základní školy v Nedvědici. Nabídka byla s patřičným nadšením přijata. Nyní jen bylo potřeba doufat, že počasí nám umožní tuto podívanou spatřit.

Výběr pozorovacího místa byl kompromisem mezi vzdáleností základní školy a maximální dobou pozorování. Touto lokalitou se stalo veřejné prostranství u nedvědického rybníka, kde byly instalovány celkem tři pozorovací stanoviště. Dvě byly určeny pro širokou veřejnost a jedno stanoviště bylo fotografické. Předpověď počasí napovídala, že letošní pozorování nebude ideální, což se nakonec potvrdilo. Vzhledem k tomu, žě se jedná o úkaz probíhající hodiny, oblačná obloha není nepřekonatelnou překážkou. Stačí s patřičnou trpělivostí posečkat, až se nám Slunce ukáže s typickou pihou na tváři. Při pozorování jsou však velmi zajímavé čtyři momenty, kterými jsou tzv. kontakty. Jsou to okamžiky, kdy disk planety Merkur se poprvé dotkne slunečního disku (první kontakt) a kdy celý disk Merkuru se objeví před tím slunečním (druhý kontakt). V našich zeměpisných šířkách a délkách nám bylo zapovězeno spatřit třetí a čtvrtý kontakt, tj. kdy Merkur opouští zákryt Země - Slunce, neboť toto se odehrávalo až po západu Slunce.

V dopoledních hodinách bylo krásné polojasno, které vydrželo do prvního kontaktu. To umožnilo seřízení paralaktických montáží a pozorovacích dalekohledů. Před začátkem prvního kontaktu se však více zatáhlo a šance shlédnutí právě zajímavých fází se markantně snížila. Nicméně pozitivní myšlení přetrvávalo. Nakonec, jak ukazují snímky, se přeci na nás usmálo štěstí. První a druhý kontakt se i přes slabší oblačnost podařilo zaznamenat. Při návštěvě žáků základní školy se opět počasí vylepšilo a umožnilo skoro bezproblémové pozorování. V pozdním odpoledne opět přibyla oblačnost, která vytvořila až hodinová čekání na Slunce s Merkurem.

Co závěrem říci? I přes ne zcela ideální počasí bylo toto pozorování úspěšné a můžeme se těšit na další, které proběhne v 11. listopadu 2019. V jarním měsíci vysoko nad obzorem bude až 7.května 2049.

HR-Image

HR-Image

HR-Image

HR-Image

HR-Image